Ezt a cikket Highervisibility hasonló cikke alapján írtam. Nem célom más tollával ékeskedni, de szeretem megosztani azokat az információkat, amelyek értéket hordoznak. A Google statisztika évről-évre nagyon hasznos információkat és adatokat biztosít számunkra, amelyek hatással lehetnek a befektetésekkel kapcsolatos döntéshozásban.
Az az igazság, hogy a stratégiai döntések mindegyikét pontos kutatás kellene hogy megelőzze és ezt sokan nem teszik meg, mert ez bizony időt emészt fel és az idő mint tudjuk drága. Valahol mindig faragni kell a költségeken, de az alapvetően rossz hozzáállás, ha azt a kutatásoknál kezdjük, mert ez az a terület, ahol az adatok hiánya rossz irányba viheti a döntéshozatalt már az elején.
A cikkben amerikai adatok szerepelnek és sokakban merül majd fel a kérdés, hogy vajon ez mennyire releváns számomra. A régió, és viselkedésbeli különbségek nyilvánvalóan hatást gyakorolnak az adatokra, viszont azt tapasztaltuk, hogy az elmúlt 25 évben az amerikai adatok nagy része teljes átfedésben volt az európai adatokkal.
Kisebb-nagyobb eltérések vannak, illetve ha egy-egy specifikus szegmenst vizsgálunk, akkor akár nagyobb eltérések is lehetnek. Viszont az biztos, hogy a Google mindig az amerikai piacra engedi ki a frissítéseket először, így az onnan származó adatok lesznek a mérvadóak az európai frissítések esetében is, legalább is addig amíg saját adatok nem állnak rendelkezésre.
A statisztikák fontos részét képezik a döntéshozásnak, de sokak szkeptikusan állnak azok használatához. Számos kérdés merülhet fel ilyenkor a döntéshozó fejében és ezeknek a kérdéseknek mindig megvan a háttere, oka. Ezért is szoktuk mondani, hogy a statisztika az átlagra nézve hordoz igazságokat, de a pontos adathalmazhoz mindig saját mérésekre van szükség.
Sokszor találkoztam már azzal, hogy egy vezető azt mondja: “azért alkalmazom a szakembert, hogy ő meg tudja mondani mit és hogyan kell csinálni”
Ezzel csak az a gond, hogy a szakember sem tudja előhúzni az adatokat a mellényzsebéből. Az egyetlen út, ha ezeket a kutatásokat ő maga végzi el, akkor és ott, amikor szükség van rájuk. Sok esetben viszont nem állnak ezek az adatok rendelkezésre, vagy mert eddig nem történt ilyen jellenű adatgyűjtés, vagy mert az adohalmaz nem megfelelő. Ilyenkor érdemes a statisztikai átlaghoz nyúlni és a kampányokat ezek alapján felállítani, mindeközben pedig kialakítani a megfelelő mérési csatornákat.
A piaci körülmények, lokáció, nyelv, kultúrális szokások és a befektetési hajlandóság, mind befolyásolja az adatok alakulását, ezért is fontos ezeket az adatokat irányadónak tekinteni csupán.
Íme tehát kertelés nélkül a statisztika, pontokba szedve, a könyebb átláthatóság kedvéért…
Forrás: https://www.highervisibility.com/
Forrás: https://www.highervisibility.com/
Brian Dean az egyik legaktívabb szaki az organikus területen, így rengeteg összehasonlítást készít és hatalmas tudástárral rendelkezik. Rengeteget ad elő és elképesztő mennyiségű tartalmat készít, így érdemes figyelni az esettanulmányait, mert nagyon hasznosak.
Normális esetben egy kevésbé ismert üzleti esettanulmányt választanánk, hogy bemutassuk, hogyan érhetnek el az hozzátok hasonló vállalkozások organikus keresési eredményeket.
De tény, hogy Brian Dean on-page optimalizálással foglalkozó esettanulmánya számos, könnyen megvalósítható ötlettel szolgál, és erőteljes példája annak, hogy a keresőoptimalizálással komoly forgalmat lehet elérni.
A tanulmány
Miután készített egy nagy teljesítményű SEO ellenőrző listát (SEO checklist), a poszt látogatottsága idővel visszaesett a publikálást követően, és annak kulcsszópozíciója a 2. oldalra esett vissza. A teljesítmény javítása érdekében tehát két fő változtatásra összpontosított.
Brian készített egy ellenőrzőlistát, de a poszt címe nem tükrözte a tartalom formátumát.
Ahelyett, hogy egyértelművé tette volna az olvasók (és a keresőmotorok) számára, hogy a poszt egy ellenőrzőlista, a címe az "Esettanulmány" szavakat tartalmazta.
Forrás: https://www.highervisibility.com/
A Google rendkívül hatékony, amikor a felhasználói szándékot a releváns tartalomhoz illeszti, ezért alapvető fontosságú volt, hogy leendő olvasóinak pontosan azt adja meg, amit keresnek.
A cím módosításán kívül Brian a tartalmat is megváltoztatta, hogy megragadóbb legyen, mivel a legtöbb ember, aki egy ellenőrzőlistát keres, valószínűleg nem haladó SEO-szakértő.
Ezután Brian egy tartalomjegyzékkel egészítette ki, hogy az olvasók könnyebben navigálhassanak a ebben a rendkívűl hosszú tartalomban.
Emellett egy videót is hozzáadott a poszthoz, ami gyakran az oldalon töltött idő növekedéséhez vezet.
Ezután lerövidítette a bevezetőjét, mivel tudta, hogy a hosszú bevezetők növelhetik a visszafordulási arányt.
Megnövelte a példák számát, és alcímeket adott hozzá, hogy jobban rendszerezze a tartalmat az oldalon. Ez a két egyszerű stratégia segített Backlinkónak abban, hogy 652%-kal növelje a posztra irányuló organikus forgalmat.
Forrás: https://www.highervisibility.com/
Trükkös dolog jó fizetett keresési esettanulmányokat találni, mivel a legtöbbjüket PPC ügynökségek készítik, amelyek gondosan őrzik a stratégiájukat és az esettanulmányok akkor működnek jól, ha ezeket a stratégiai elemeket felfedik.
Ráadásul a legtöbb esettanulmány olyan hatalmas márkákon alapul, mint a Fiat, vagy az Intel. Ezek hatalmas szervezetek, ezért az esettanulmányaik csak hasonló méretű és felépítésű szervezetek számára mérvadóak, így egyik sem különösebben releváns a te vállalkozásod számára. Ha mégis, mindenképpen beszéljünk :)
Ezért egy kicsit mélyebbre ástunk. Mi (a többi kereső kevesebb mint 0,5%-ával együtt) a Google keresés negyedik oldalán találtunk rá a Growww Digitla-ra.
A Growww Digital egy PPC ügynökség. De biztosíthatlak, hogy az esettanulmányaik és riportjaik teljesen hitelesek és értékes infoirmációkat hordoznak.
Kampányukat úgy tervezték, hogy teszteljék az ősrégi kérdést: kell-e egy vállalkozásnak a saját márkanevére licitálnia a PPC kampányaikkal.
Például, ha a Google-ban rákeresel az "Unbounce"kifejezésre, a fizetett keresőhirdetésük (plusz az organikus találatuk) azt jelenti, hogy ők irányítanak mindent a fold fölött (ez az a képernyőfelület, amely a megjelenés pillanatában látható görgetés nélkül). Ez nem hagy teret az "Unbounce versenytárs" vagy "Unbounce vs. [versenytárs]" kifejezésekre optimalizált találatoknak, hogy a fold fölé kerüljenek.
Forrás: https://www.highervisibility.com/
Persze, a versenytársaid is licitálhatnak a márkanevedre (általában egy "Miért nem olyan jó [a te márkád], mint [az ő márkájuk]" típusú oldallal).
De a keresőhirdetésed az övék felett fog megjelenni, és a kattintásonkénti árak alacsonyabbak lesznek számodra, mint a versenytársak számára, márcsak a jobb minőségi mutatóknak, relevánsabb tartalomnak köszönhetően is.
A Growww Digital két héten keresztül tesztelte a márkázott keresőhirdetések eltávolításának hatását az ügyfeleik számára: egy hétig márkázott hirdetések nélkül, egy hétig pedig azokkal együtt futtatták a kampányokat.
"A lekapcsolás előtti egyhetes időszakban a kampány napi 1268 dollár bevételt ért el, míg a márkanévvel ellátott organikus keresések napi 241 dollár eredményt hoztak.
A második héten, miután leállították a márkakampányokat a Google Ads-ben, az organikus eredmények javultak, és napi 757 dolláros bevételt értek el. Ez arra utal, hogy a fizetett hirdetések valóban kannibalizálták az organikus eredményeket és negatív hatást gyakoroltak az organikus kampányokra, jelentősen csökkentve azokat.
De amint megnéztük a teljesítménymutatókat, mindent összevetve, rájöttünk a csúf igazságra: ez a hatalmas organikus javulás még mindig nem tudta teljesen helyettesíteni a fizetett csatorna teljesítményét.
Egyszerűen fogalmazva, [...] a Google Ads márkahirdetések nélkül napi 757 dollár volt az organikus teljesítmény, ami ötszöröse annak, mint amikor a márkázott hirdetésekkel együt futott. Viszont a fizetett hidetések teljesítménye teljességgel megszünt. A végeredmény így 757 dollár bevétel lett, míg amikor a fizetett hirdetéseket futtatták, akkor a bevétel 1509 dollár volt. Tehát mondhatjuk azt, hogy a fizetett hirdetések kikapcsolása, összességében 50%-os teljes bevételkieséshez vezetett.
Tehát érdemes megvizsgálni és letesztelni a vállalkozásod estében is, hogy mely stratégiát kell követned, ahhoz, hogy a legtöbbet tudd kihozni az organikus és a fizetett csatornákból. Stratégiai szempontból ezért is érdemes a két csatornát közös stratégia alatt összevonva kezelni, mert a csatornák közti átfedés nagyon jelentős, így sokkal hatékonyabban tudod működtetni a azokat együtt. Sose hagyd figyelmen kívűl a csatornák egymásra gyakorolt hatását, mert jelentősen befolyásolhatják a végeredményeket. Ami pedig a méréseket, illeti; mindenképpen érdems együtt mérni az egyes csatornák teljesítményét, legalább is azokat, melyek egymásra hatást gyakorolhatnak.
Remélhetőleg ezek az organikus és fizetett keresési statisztikák segítenek tisztábban látni azok erejét és jelentőségét.
Azt is reméljük, hogy most már tisztábban látod, hogy sem az organikus, sem a fizetett keresés nem jobb vagy rosszabb, hanem egymással szinergiában létező csatornák, melyek komoly hatást gyakorolnak a teljesítmény egészére. Valójában a két csatorna nem versenytársa egymásnak, hanem azok kiegészítik egymást és ha összehangolod őket, akkor lényegesen nagyobb teljesítményt tudsz kihozni, ugyanabból a befektetésből.
A PPC hirdetések fizetett hirdetések, és pontosabban tervezhetőek, mind büdzsé, mind pedig erőforrás szempontjából, ezért is használják a cégek előszeretettel. Ezek a hirdetések költségesek, hisz folyamatosan fizetsz a kattintások vagy egyéb konverziók után, míg az organikus találatok után nem kell fizetni.
Ez nem jelenti azt, hogy a SEO ingyenes lenne, mert erre is kell egy SEO szakembert alkalmazni, aki elvégzi az oldalad optimalizálását, tartalmakat gyárt, publikál és folyamatosan segíti az oldal teljesítményének javítását.
Nekünk az a javaslatunk, hogy próbáld ki mindkét csatornát, invesztálj a a megfelelő tartralmak előállításába és mérd az egyes csatornák teljesítményét.
Így egy néhány hónapos tesztelési folyamattal sokkal tisztábban fogod látni, melyik csatorna milyen minőségű lead-eket produkál és az adatok alapján sokkal okosabb döntéseket tudsz majd hozni, hova és milyen mértékben érdemes befektetned, hogy a megtérülésed biztosítva legyen, hisz ez mindannyiunk legfontossabb célja.
A statisztikák fontos kiindulópontot adhatnak arra vonatkozóan, hogy mely csatornákra tudd helyezni a fókuszt és melyeket hogyan optimalizálj a jövőben, viszont nem tudnak 100%-os garanciát adni arra, hogy te is ugyanezeket a megtérülési arányokat látod majd a riportjaidban.
Mindent tesztleni kell, mert nem csak a régió, de a felhasználói viselkedés, vagy kultúrális különbségek mellett számos más tényező is befolyásolhatja hogyan teljesítenek az egyes csatornáid. Ezért a statisztikákat tekintsd irányadóknak, de mindig saját tesztek alapján hozz fontos döntéseket.
Reméljük segítenek a statisztikai adatok kicsit tisztábban látni az organikus vagy fizetett csatornákat! Ha elakadnál vagy kérdéseid lennének ezzel kapcsolatban, keress minket bártan elérhetőségeink bármelyikén.